Evlilik işlemleri

BAŞVURU

Birbiriyle evlenecek erkek ve kadının, Belediye Evlendirme Memurluğuna birlikte başvuru yapmaları zorunludur.

NÜFUS CÜZDANI

Nüfus Cüzdanları fotoğraflı olup, müracaat esnasında getirilecektir.

4 ADET VESİKALIK FOTOĞRAF

Evlendirme Yönetmeliği kuralına uygun ( Kadınların alın, çene ve yüzleri açık olmak şartıyla başörtülü fotoğrafları da kabul edilecektir. Resmi kıyafetle çekilen fotoğraflar ve fotokopi fotoğraflar kabul edilmeyecektir. ) fotoğrafların son altı ay içinde çekilmiş olması gerekmektedir.

EVLENME YAŞI

18 yaşını doldurmuş kız ve erkek kendi rızasıyla,

17 yaşını tamamlayan kız ve erkek anne ve babasının rızasıyla,

16 yaşını dolduran kız ve erkek hakimin izni ile evlenebilir.

Rıza belgesi kısmına anne ve babanın Evlendirme Memurluğunda imza vermesi gerekir.

SAĞLIK RAPORU

Sağlık raporu formu Karabiga Belediyesi Evlendirme Memurluğundan resimli olarak alınacak ve Aile Hekimine müracaat edilecektir.

EVLENME BEYANNAMESİ

Kurumumuza müracaat edildiğinde doldurulacaktır. Boşanmış bayanlar 300 gün geçmedikçe evlenemezler. İş bu süreyi kısaltmak için Aile Mahkemelerinden 300 günlük iddet müddet süresinin kaldırılması kararının alınması gereklidir.

YABANCI UYRUKLU

Yabancı Uyruklu vatandaşların bağlı oldukları ülkelere göre evlenme evrakları değişebildiğinden Evlendirme Memurluğuna müracaat ederek öğrenilmelidir.

EVLENME İZİN BELGESİ

Birbiriyle evlenecek erkek ve kadın içlerinden birinin oturduğu yerin evlendirme memurluğuna birlikte başvurarak evlenme izin belgesi alacaklardır. Erkek ve kadın ayrı yerlerden müracaatlarında evlenme izin belgesi verilmeyecektir.

KIZLIK SOYADI

Medeni Kanunun 187. Maddesi gereğince evlendikten sonra soyadını kullanmak isteyen bayanların evlilik müracaatı esnasında dilekçe vermesi gerekir.

EVLENME TÖRENİ / RANDEVU

Evlendirme Yönetmeliği gereği evlenme törenleri çalışma saatleri içerisinde yapılır. Ancak, evlenecek çiftlerin talebi üzerine, Evlendirme Memurunun  uygun olması halinde,  çalışma saatleri dışında da evlenme töreni yapılabilir. Mesai gün ve saatleri dışında ki evlenme talepleri özel istektir, bu nedenle evlenme tarihinizi randevu almadan belirlemeyiniz.

DİĞER HABERLERİMİZ ve DUYURULARIMIZ